NRD Начало
Събота, 23 Ноември 2024
Начало Цветни аспекти „Синелибри“ продължава традицията на галавечерите
1945
Цветни аспекти

„Синелибри“ продължава традицията на галавечерите

„Синелибри“ продължава традицията на галавечерите в чест на отделни култури с фокус върху съвременното европейско кино и литературата, която го насища със смислени послания. Тези изключително вълнуващи и обичани от публиката събития са подкрепени от съответните посолства и културни институти, разказват организаторите на кино-литературния фестивал. На 11 октомври в кино „Люмиер“ е галавечерта на Испания с премиера на филма „В очакване на Дали“ - комедия, вдъхновена от ексцентричната личност на Салвадор Дали. В рамките на събитието ще бъде отбелязана и 100-годишнината от публикуването на „Манифест на сюрреализма“, на Андре Бретон

| 08 Октомври 2024, 08:49 ч.
„Синелибри“ продължава традицията на галавечерите
„Синелибри“ продължава традицията на галавечерите
Снимка © "Синелибри"

„Синелибри“ продължава традицията на галавечерите в чест на отделни култури с фокус върху съвременното европейско кино и литературата, която го насища със смислени послания. Тези изключително вълнуващи и обичани от публиката събития са подкрепени от съответните посолства и културни институти, разказват организаторите на кино-литературния фестивал.

Колекцията от бижута на певицата Шърли Беси достигна рекордната цена от общо 2,2 милиона евро на търг на "Сотбис" в Париж, съобщи ДПА.

Златен часовник "Картие" на 87-годишната изпълнителка беше купен за рекордната цена от 66 000 евро - 22 пъти повече от предварителната оценка от 1500 до 3000 евро. 

Диамантеният й пръстен "Ван Клиф енд Арпълс", подарен й от Елтън Джон, достигна сумата 48 000 евро - повече от три пъти над предварителната оценка от 10 000 до 15 000 евро. 

Огърлица с изумруди и диаманти "Ван Клиф енд Арпълс" беше продадена за 174 000 евро, повече от два пъти над оценката от 50 000 до 70 000 евро. 

Стара диамантена брошка от около 1905 г. беше продадена за 162 000 евро, почти пет пъти повече от предварителната оценка от 26 000 до 35 000 евро.

Част от приходите са в полза на благотворителни организации, избрани от Беси,

Осемдесетгодишният вокалист на "Ху" Роджър Долтри каза, че "пее по-добре, отколкото от години" и че с рок групата му имат "какво още да покажат", предаде Пи Ей мидия/ДПА.  

Долтри споделя, че догодина ще започне самостоятелно турне, тъй като ако не продължи да пее, гласът му ще "изчезне", както и че иска да "изследва музиката", подхождайки към познати песни по нов начин.

Говорейки за най-скорошните си изпълнения, Роджър Долтри каза пред Пи Ей мидия: "Чувствам, че пея може би по-добре, отколкото съм пял от години".

Визирайки изявите си с "Ху", музикантът споделя: "Нашата музика е много, много различна от повечето рок музика и трябва да продължим да я правим". 

"За да го направя, трябва да продължа да пея в паузите между две шоута, защото тези паузи могат да бъдат доста дълги, а ако не бъде използван, човешкият глас може да изчезне", допълва Дол

Изложбата "Природна хармония" представя в Плевен японското хартиено изкуство кири-е.

Тя ще бъде открита утре в Художествена галерия "Илия Бешков", съобщи директорът на културния институт Цвета Кацарова.

Експозицията се реализира с подкрепата на клуб "Нихон Томоно Кай", Посолство на Япония в България и е част от Дните на японската култура в България. Тя е пътуваща и се представя в различни градове на страната.

Преди откриването Ани Иванова, която е организатор на изложбата и учител по кири-е, ще проведе демонстрация на древната техника пред ученици от специалността "Графичен дизайн" на Професионалната гимназия по туризъм "Алеко Константинов", допълни Кацарова. 

Кири-е означава на японски "хартия" и "режа". Това изкуство се създава от лист хартия чрез изрязване, но майсторите правят и по-сложни неща, като към основния черен лист прибавят и други цвет

Най-новата екранизация на майстора на ужасите Стивън Кинг - "Животът на Чък" с Том Хидълстън в главната роля, спечели най-престижната награда на Международния филмов фестивал в Торонто, предадоха Асошиейтед прес и АФП.

Наградата на публиката на водещия кинофестивал в Северна Америка се е превърнала в своеобразен предвестник на "Оскар"-ите, като през последните години предсказа някои от бъдещите победители в категорията за най-добър филм като "Зелената книга" и "Земя на номади". От 2012 г. всеки носител на топ отличието на фестивала е бил номиниран за най-добър филм на наградите на Американската киноакадемия.

Режисиран от Майк Фланаган, "Животът на Чък" е базиран на едноименния разказ на Стивън Кинг от 2020 г. Главната роля е поверена на британския актьор Том Хидълстън. Актьорския състав допълват Марк Хамил и Чиуетел Еджиофор.

Световната премиера на "Животът на

Д-р Симина Бадика, куратор в Дома на европейската история - Брюксел ще бъде гост-лектор в Националния етнографски музей.

Събитието ще се проведе на 25 септември, съобщават от екипа.

Д-р Симина Бадика, куратор в Дома на европейската история - Брюксел ще представи дейността на институцията и ще сподели детайли, свързани с процесите по създаването на изложбата „Истина или лъжа? История на подправянията и фалшификациите“.

Семинарът ще се проведе на английски език в зала № 19 на Националния етнографски музей, уточняват организаторите.

/ВСР

На 11 октомври в кино „Люмиер“ е галавечерта на Испания с премиера на филма „В очакване на Дали“ - комедия, вдъхновена от ексцентричната личност на Салвадор Дали. В рамките на събитието ще бъде отбелязана и 100-годишнината от публикуването на „Манифест на сюрреализма“, на Андре Бретон. Ще цвучат стихове на големите френски поети Пол Елюар и Луи Арагон.

На 13 октомври е прожекцията на „Зорба гъркът“ с Антъни Куин в главната роля, по повод 60-годишнината от премиерата на филма. Класическата приключенска драма на реж. Михалис Какоянис, която се занимава с неизтребимия човешки стремеж към свободата, е адаптация по романа „Алексис Зорбас“ на Никос Казандзакис. 

В галавечерта на Португалия, на 15 октомври, ще бъде излъчена премиерно психологическата драма „Игра с огъня“ на режисьора Жоао Канижо, който е подготвил специално видеообръщение. Ценител на катарзисното кино с хуманистичен заряд, Канежо деликатно пресъздава ежедневните борби на жените от по-бедните райони на Португалия, раздирани от любов, нежност, компромиси, отчаяние и стремеж към стабилност. Всяка от героините в този триптих, създаден по мотиви от три пиеси на Огуст Стриндберг, внася в историята собствен колорит. Събитието предвижда и дискусия с участието на театралния режисьор Крис Шарков

Галасъбитието на Чили е на 16 октомври, и ще отбележим 120 години от рождението на Пабло Неруда с премиера на книгата му „Стиховете на капитана“, която излиза на български език за пръв път. Премиерата ще бъде съпроводена с прожекция на биографичната драма „Неруда”. Ще бъдат четени стихове в оригинал и на български език със специалното участие на Андрес Сааведра, преподавател в СУ „Св. Климент Охридски”, преводача на сборника Калин Коев и актьора Спартак Панталеев.

На 17 октомври е събитието на Полша, което включва разговор за тънкостите на анимацията и премиера на „Ягна и селяните“ - свободна адаптация на класическия роман епопея „Селяни“, за който полският писател Владислав Реймонт получава Нобелова награда. Анимацията за възрастни е на Дорота Кобиела и Хю Уелчман, създатели на номинирания за „Оскар“ биографичен филм „Да обичаш Винсент“.

На днешния ден преди 175 години е изнесено първото театрално представление в България. То е представено от унгарски емигранти, пребиваващи във Видин, които след разгрома на национално-демократичната революция в Унгария през лятото на 1849 г. намират убежище в България, която тогава е съставна част на Османската империя.

Те са предвождани от Лайош Кошут. За да се облекчи положението на бедстващите войници и офицери, на 30 октомври 1849 г. е подготвено театрално представление. То се е състояло в частна къща и е с благотворителна цел. Участва унгарският актьор Габор Егреши, който рецитира стихотворението "Лудият" на Шандор Петьофи. Изпълнени са унгарски народни песни. На следващия ден емигрантите напускат Видин, сочи справка на отдел „Справочна“ на .

Данни за първото театрално представление във Видин намираме в историята на Образцово народно читалище „Цв

Изложбата „Пред екрана“ ще бъде показана в Пазарджик.

Откриването ще се състои на 17-и октомври (четвъртък) в художествена галерия „Станислав Доспевски", като ще бъдат представени творбите на 21 автори, съобщиха от Община Пазарджик.

Експозицията включва произведения на артисти от България и Северна Македония, сред които  Жанета Вангели, Ирена Паскали, Моника Мотеска, Горге Йованович, Зени Балажи, Вана Урошевич, Иванчо Талевски, Богдан Александров, Иво Бистрички, Елизар Милев, Емил Бачийски, Карина Попова, Слав Недев, Свилен Стефанов, Зоран Мише, Иво Пецов, Перица Георгиев - Пепси, Кольо Мишев, Павел Целкоски, Марияна Иванова и Мариян Дзингаров, допълват още те.

Куратори на изложбата са Горанчо Георгиевски, Сузана Николова и Иво Пецов, които са събрали съвременни художествени произведения, вдъхновени от темата за дигиталната ера и влияниет

Античните бижута, задигнати от музея "Грюнес Гевьолбе" в Дрезден при грандиозен обир преди близо пет години, бяха изложени отново в германския град, предаде ДПА.

Ценности са показани нереставрирани -  в състоянието, в което бяха открити през декември 2022 г.

"Щастливи сме и изключително благодарни. Днес е прекрасен ден за нас", каза Михаел Кречмер, премиер на провинция Саксония, откривайки отново изложбата.

Марион Акерман, ръководител на Дрезденските държавни художествени колекции, определи деня като "особено красив момент".

Бижутата са изложени под специално осветление във витрина заедно с оцелелите при обира скъпоценности. По-внимателно вглеждане обаче разкрива повреди по тях.

"В момента приемаме, че всички части могат да бъдат възстановени", каза Акерман. "Предстои да бъдат привлечени международни експерти, но понастоящем бижут

Около 40 музиканти ще си дадат среща по време на 16-ото издание на "Грийн рок фест", което ще се състои на 7 и 8 септември в Русе.

Фестивалът се наложи като ключово музикално събитие в града, като от основаването си се стреми да предложи на млади и начинаещи музиканти възможността да свирят заедно с утвърдени рок изпълнители, каза управителят на сдружение "Грийн рок фест" Мария Атанасова, която е основен организатор на събитието. 

Тя припомни, че през годините на сцената на фестивала са били известни музиканти и групи като Джон Лоутън, Джо Лин Търнър, Тим Рипър Оуенс, Миленко Матевич, Валди Тотев, "Назарет", "Фондацията", Б.Т.Р., "Кикимора", "Фактор", "Бонфайър" и други.

В настоящото издание ще участват осем музикални групи от страната и чужбина.

Програмата в първия ден включва пловдивската група DeatMag, плевенската Strykers, италианската Doberman

Живописни платна ще украсят обществени сгради и обекти в Ямбол и тунджанските села по време на международния фестивал URBAN CANVAS. Фестивалът за визуални градски изкуства започва днес, 4 септември, и ще продължи до 7 септември. Негови организатори са творческия тандем Super G Team, зад който стоят художниците Николай Димитров и Даниел Дубаров.

Това е първото издание на фестивала, като идеята е да стане ежегоден. Програмата му постоянно се допълва и вероятно ще продължи още няколко дни след официалния си край. В арт феста участват стенописци със световно признание – Паола Делфин от Мексико и Сара Йейтс от Великобритания, позната с творческия псевдоним Fauna Graphic, разказаха художниците от Super G Team.

По време на фестивала ще бъдат изрисувани обществени обекти и сгради в Ямбол и селата Генерал Инзово, Видинци и Безмер в община Тунджа. Участници от Китайския ку

На 18 октомври е галавечерта на Финландия, тогава е и премиерата на младежката драма „Светлина, светлина, светлина“, адаптация по книга на Виля-Тулия Хуотаринен – история за пробуждането на сексуалността и невъзможните избори, които правим на 14-годишна възраст. Преди прожекцията ще има видеоразговор с режисьорката Инари Ниеми и дискусия за съвременното финландско кино с участието на Благой Иванов и Зузи Аспарухова

В рамките на празничната вечер на Румъния, на 22 октомври в кино „Одеон“, ще бъде показан документалния филм „Ана Бландиана: Между мълчанието и греха“, посветен на голямата румънска поетеса и дисидентка. Еднакво критична към комунистическите лишения и духовната празнота след прехода към клептократичен капитализъм, тя продължава да тълкува света чрез своята поезия и да огласява истината. Събитието ще бъде съпроводено с видеоинтервю с режисьорката Диана Николае и разговор за поезията на Бландиана с преводачката Румяна Станчева.

Галавечер на Унгария, на 24 октомври, насочва вниманието към режисьора Барнабаш Тот и неговия нов филм, озаглавен „Кралската игра“. Спечелил критика и публика с историческата драма „Тези, които останаха“, сега Тот предлага психологически трилър, създаден по мотиви от прочутата „Шахматна новела“, лебедовата песен на Стефан Цвайг. Преди премиерата ще говори гросмайсторът Ива Виденова-Куляшевич

Както информирахме, десето издание на „Синелибри“ започва на 10 октомври. За откриването е предвиден поетичен пърформанс на режисьора Димитър Коцев-Шошо – в зала 1 на НДК. Музиката е на Божидар Василев-Trombobby, участват младите актьори Александра Костова, Яна Божанин, Спартак Панталеев и Теодор Каракачанов. След пърформанса ще се състои премиерно излъчване на „Партенопа“ на Паоло Сорентино.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
СЗО свика комисия за повторна оценка на глобалната заплаха за здравето от маймунската шарка
Световната здравна организация (СЗО) свика извънредно заседание на комисията за извънредни ситуации в Женева, за да реши дали вирусът на маймунската шарка (mpox, емпокс) продължава ...
Художникът Красимира Друмева представя свои творби в ретроспективна изложба
Художникът, графичен дизайнер и университетски преподавател Красимира Друмева ще представи свои творби от последните 4 години в ретроспективна изложба. Експозицията ще бъде официа ...
В Кюстендилският театър ще представят пиеса, която не е поставяна в България
Сатиричната комедия „Астория“ от Юра Зойфер, ще гостува в Общински драматичен театър Кюстендил, съобщават трупата. Пиесата се поставя за първи път в България и разглежд ...
Йордан Камджалов: Коледният ни концерт е поклон към будители, формирали облика на културата и музиката на XX век
В нашия коледен концерт на 19 декември ще звучи българският авангард на 20-и век, само от композитори, които честваме тази година. Това каза маестро Йордан Камджалов по повод осмот ...
Силистренският театър ще зарадва най-малките си зрители с нова премиера
Драматично-куклен театър в Силистра ще представи в неделя най-новото заглавие от своя репертоар – детската пиеса „Слънцето и снежните човечета“, съобщиха от култу ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Изложбата „Босилеград преди и сега” и филмът „Твърди черупки” бяха представени в Българския културно-информационен център в Скопие
Фотографска изложба "Босилеград преди и сега" и документалният филм "Твърди черупки" бяха представени тази вечер в Българския културно-информационен център в Скопие. „Вярвам ...
Рядка картина на Караваджо ще бъде показана за първи път в Рим
Рядка картина на Караваджо, изтерзания гений на светлосянката (киароскуро), ще бъде изложена за първи път в музей в Рим, който я е получил като изключителен заем от частна колекция ...
СЗО свика комисия за повторна оценка на глобалната заплаха за здравето от маймунската шарка
Световната здравна организация (СЗО) свика извънредно заседание на комисията за извънредни ситуации в Женева, за да реши дали вирусът на маймунската шарка (mpox, емпокс) продължава ...
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
„Несломен“ е първият трак от новия албум на Димитър & Христо. В него се смесва вече утвърдения стил на дуета с малко по-неочаквано амплоа, информират от SingSong So ...
Шопен и Лист звучат в рецитал на Людмил Ангелов от „Европейски музикален фестивал“
Клавирен рецитал на Людмил Ангелов е следващото събитие от 24-тия „Европейски музикален фестивал“ в София. На 30 ноември пианистът излиза на сцената на зала „Бълг ...
Тикер в 05:00 ч.
Фотографска изложба "Босилеград преди и сега" и документалният филм "Твърди черу ...
Начало Цветни аспекти
1945
Цветни аспекти

„Синелибри“ продължава традицията на галавечерите

„Синелибри“ продължава традицията на галавечерите в чест на отделни култури с фокус върху съвременното европейско кино и литературата, която го насища със смислени послания.Тези изключително вълнуващи и обичани от публиката събития са подкрепени от съответните посолства и културни институти, разказват организаторите на кино-литературния фестивал.

| 08 Октомври 2024, 08:49 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
„Синелибри“ продължава традицията на галавечерите
„Синелибри“ продължава традицията на галавечерите
Снимка © "Синелибри"

„Синелибри“ продължава традицията на галавечерите в чест на отделни култури с фокус върху съвременното европейско кино и литературата, която го насища със смислени послания. Тези изключително вълнуващи и обичани от публиката събития са подкрепени от съответните посолства и културни институти, разказват организаторите на кино-литературния фестивал.

На 11 октомври в кино „Люмиер“ е галавечерта на Испания с премиера на филма „В очакване на Дали“ - комедия, вдъхновена от ексцентричната личност на Салвадор Дали. В рамките на събитието ще бъде отбелязана и 100-годишнината от публикуването на „Манифест на сюрреализма“, на Андре Бретон. Ще цвучат стихове на големите френски поети Пол Елюар и Луи Арагон.

Колекцията от бижута на певицата Шърли Беси достигна рекордната цена от общо 2,2 милиона евро на търг на "Сотбис" в Париж, съобщи ДПА.

Златен часовник "Картие" на 87-годишната изпълнителка беше купен за рекордната цена от 66 000 евро - 22 пъти повече от предварителната оценка от 1500 до 3000 евро. 

Диамантеният й пръстен "Ван Клиф енд Арпълс", подарен й от Елтън Джон, достигна сумата 48 000 евро - повече от три пъти над предварителната оценка от 10 000 до 15 000 евро. 

Огърлица с изумруди и диаманти "Ван Клиф енд Арпълс" беше продадена за 174 000 евро, повече от два пъти над оценката от 50 000 до 70 000 евро. 

Стара диамантена брошка от около 1905 г. беше продадена за 162 000 евро, почти пет пъти повече от предварителната оценка от 26 000 до 35 000 евро.

Част от приходите са в полза на благотворителни организации, избрани от Беси,

Осемдесетгодишният вокалист на "Ху" Роджър Долтри каза, че "пее по-добре, отколкото от години" и че с рок групата му имат "какво още да покажат", предаде Пи Ей мидия/ДПА.  

Долтри споделя, че догодина ще започне самостоятелно турне, тъй като ако не продължи да пее, гласът му ще "изчезне", както и че иска да "изследва музиката", подхождайки към познати песни по нов начин.

Говорейки за най-скорошните си изпълнения, Роджър Долтри каза пред Пи Ей мидия: "Чувствам, че пея може би по-добре, отколкото съм пял от години".

Визирайки изявите си с "Ху", музикантът споделя: "Нашата музика е много, много различна от повечето рок музика и трябва да продължим да я правим". 

"За да го направя, трябва да продължа да пея в паузите между две шоута, защото тези паузи могат да бъдат доста дълги, а ако не бъде използван, човешкият глас може да изчезне", допълва Дол

Изложбата "Природна хармония" представя в Плевен японското хартиено изкуство кири-е.

Тя ще бъде открита утре в Художествена галерия "Илия Бешков", съобщи директорът на културния институт Цвета Кацарова.

Експозицията се реализира с подкрепата на клуб "Нихон Томоно Кай", Посолство на Япония в България и е част от Дните на японската култура в България. Тя е пътуваща и се представя в различни градове на страната.

Преди откриването Ани Иванова, която е организатор на изложбата и учител по кири-е, ще проведе демонстрация на древната техника пред ученици от специалността "Графичен дизайн" на Професионалната гимназия по туризъм "Алеко Константинов", допълни Кацарова. 

Кири-е означава на японски "хартия" и "режа". Това изкуство се създава от лист хартия чрез изрязване, но майсторите правят и по-сложни неща, като към основния черен лист прибавят и други цвет

Най-новата екранизация на майстора на ужасите Стивън Кинг - "Животът на Чък" с Том Хидълстън в главната роля, спечели най-престижната награда на Международния филмов фестивал в Торонто, предадоха Асошиейтед прес и АФП.

Наградата на публиката на водещия кинофестивал в Северна Америка се е превърнала в своеобразен предвестник на "Оскар"-ите, като през последните години предсказа някои от бъдещите победители в категорията за най-добър филм като "Зелената книга" и "Земя на номади". От 2012 г. всеки носител на топ отличието на фестивала е бил номиниран за най-добър филм на наградите на Американската киноакадемия.

Режисиран от Майк Фланаган, "Животът на Чък" е базиран на едноименния разказ на Стивън Кинг от 2020 г. Главната роля е поверена на британския актьор Том Хидълстън. Актьорския състав допълват Марк Хамил и Чиуетел Еджиофор.

Световната премиера на "Животът на

Д-р Симина Бадика, куратор в Дома на европейската история - Брюксел ще бъде гост-лектор в Националния етнографски музей.

Събитието ще се проведе на 25 септември, съобщават от екипа.

Д-р Симина Бадика, куратор в Дома на европейската история - Брюксел ще представи дейността на институцията и ще сподели детайли, свързани с процесите по създаването на изложбата „Истина или лъжа? История на подправянията и фалшификациите“.

Семинарът ще се проведе на английски език в зала № 19 на Националния етнографски музей, уточняват организаторите.

/ВСР

На 13 октомври е прожекцията на „Зорба гъркът“ с Антъни Куин в главната роля, по повод 60-годишнината от премиерата на филма. Класическата приключенска драма на реж. Михалис Какоянис, която се занимава с неизтребимия човешки стремеж към свободата, е адаптация по романа „Алексис Зорбас“ на Никос Казандзакис. 

В галавечерта на Португалия, на 15 октомври, ще бъде излъчена премиерно психологическата драма „Игра с огъня“ на режисьора Жоао Канижо, който е подготвил специално видеообръщение. Ценител на катарзисното кино с хуманистичен заряд, Канежо деликатно пресъздава ежедневните борби на жените от по-бедните райони на Португалия, раздирани от любов, нежност, компромиси, отчаяние и стремеж към стабилност. Всяка от героините в този триптих, създаден по мотиви от три пиеси на Огуст Стриндберг, внася в историята собствен колорит. Събитието предвижда и дискусия с участието на театралния режисьор Крис Шарков

На днешния ден преди 175 години е изнесено първото театрално представление в България. То е представено от унгарски емигранти, пребиваващи във Видин, които след разгрома на национално-демократичната революция в Унгария през лятото на 1849 г. намират убежище в България, която тогава е съставна част на Османската империя.

Те са предвождани от Лайош Кошут. За да се облекчи положението на бедстващите войници и офицери, на 30 октомври 1849 г. е подготвено театрално представление. То се е състояло в частна къща и е с благотворителна цел. Участва унгарският актьор Габор Егреши, който рецитира стихотворението "Лудият" на Шандор Петьофи. Изпълнени са унгарски народни песни. На следващия ден емигрантите напускат Видин, сочи справка на отдел „Справочна“ на .

Данни за първото театрално представление във Видин намираме в историята на Образцово народно читалище „Цв

Изложбата „Пред екрана“ ще бъде показана в Пазарджик.

Откриването ще се състои на 17-и октомври (четвъртък) в художествена галерия „Станислав Доспевски", като ще бъдат представени творбите на 21 автори, съобщиха от Община Пазарджик.

Експозицията включва произведения на артисти от България и Северна Македония, сред които  Жанета Вангели, Ирена Паскали, Моника Мотеска, Горге Йованович, Зени Балажи, Вана Урошевич, Иванчо Талевски, Богдан Александров, Иво Бистрички, Елизар Милев, Емил Бачийски, Карина Попова, Слав Недев, Свилен Стефанов, Зоран Мише, Иво Пецов, Перица Георгиев - Пепси, Кольо Мишев, Павел Целкоски, Марияна Иванова и Мариян Дзингаров, допълват още те.

Куратори на изложбата са Горанчо Георгиевски, Сузана Николова и Иво Пецов, които са събрали съвременни художествени произведения, вдъхновени от темата за дигиталната ера и влияниет

Античните бижута, задигнати от музея "Грюнес Гевьолбе" в Дрезден при грандиозен обир преди близо пет години, бяха изложени отново в германския град, предаде ДПА.

Ценности са показани нереставрирани -  в състоянието, в което бяха открити през декември 2022 г.

"Щастливи сме и изключително благодарни. Днес е прекрасен ден за нас", каза Михаел Кречмер, премиер на провинция Саксония, откривайки отново изложбата.

Марион Акерман, ръководител на Дрезденските държавни художествени колекции, определи деня като "особено красив момент".

Бижутата са изложени под специално осветление във витрина заедно с оцелелите при обира скъпоценности. По-внимателно вглеждане обаче разкрива повреди по тях.

"В момента приемаме, че всички части могат да бъдат възстановени", каза Акерман. "Предстои да бъдат привлечени международни експерти, но понастоящем бижут

Около 40 музиканти ще си дадат среща по време на 16-ото издание на "Грийн рок фест", което ще се състои на 7 и 8 септември в Русе.

Фестивалът се наложи като ключово музикално събитие в града, като от основаването си се стреми да предложи на млади и начинаещи музиканти възможността да свирят заедно с утвърдени рок изпълнители, каза управителят на сдружение "Грийн рок фест" Мария Атанасова, която е основен организатор на събитието. 

Тя припомни, че през годините на сцената на фестивала са били известни музиканти и групи като Джон Лоутън, Джо Лин Търнър, Тим Рипър Оуенс, Миленко Матевич, Валди Тотев, "Назарет", "Фондацията", Б.Т.Р., "Кикимора", "Фактор", "Бонфайър" и други.

В настоящото издание ще участват осем музикални групи от страната и чужбина.

Програмата в първия ден включва пловдивската група DeatMag, плевенската Strykers, италианската Doberman

Живописни платна ще украсят обществени сгради и обекти в Ямбол и тунджанските села по време на международния фестивал URBAN CANVAS. Фестивалът за визуални градски изкуства започва днес, 4 септември, и ще продължи до 7 септември. Негови организатори са творческия тандем Super G Team, зад който стоят художниците Николай Димитров и Даниел Дубаров.

Това е първото издание на фестивала, като идеята е да стане ежегоден. Програмата му постоянно се допълва и вероятно ще продължи още няколко дни след официалния си край. В арт феста участват стенописци със световно признание – Паола Делфин от Мексико и Сара Йейтс от Великобритания, позната с творческия псевдоним Fauna Graphic, разказаха художниците от Super G Team.

По време на фестивала ще бъдат изрисувани обществени обекти и сгради в Ямбол и селата Генерал Инзово, Видинци и Безмер в община Тунджа. Участници от Китайския ку

Галасъбитието на Чили е на 16 октомври, и ще отбележим 120 години от рождението на Пабло Неруда с премиера на книгата му „Стиховете на капитана“, която излиза на български език за пръв път. Премиерата ще бъде съпроводена с прожекция на биографичната драма „Неруда”. Ще бъдат четени стихове в оригинал и на български език със специалното участие на Андрес Сааведра, преподавател в СУ „Св. Климент Охридски”, преводача на сборника Калин Коев и актьора Спартак Панталеев.

На 17 октомври е събитието на Полша, което включва разговор за тънкостите на анимацията и премиера на „Ягна и селяните“ - свободна адаптация на класическия роман епопея „Селяни“, за който полският писател Владислав Реймонт получава Нобелова награда. Анимацията за възрастни е на Дорота Кобиела и Хю Уелчман, създатели на номинирания за „Оскар“ биографичен филм „Да обичаш Винсент“.

На 18 октомври е галавечерта на Финландия, тогава е и премиерата на младежката драма „Светлина, светлина, светлина“, адаптация по книга на Виля-Тулия Хуотаринен – история за пробуждането на сексуалността и невъзможните избори, които правим на 14-годишна възраст. Преди прожекцията ще има видеоразговор с режисьорката Инари Ниеми и дискусия за съвременното финландско кино с участието на Благой Иванов и Зузи Аспарухова

В рамките на празничната вечер на Румъния, на 22 октомври в кино „Одеон“, ще бъде показан документалния филм „Ана Бландиана: Между мълчанието и греха“, посветен на голямата румънска поетеса и дисидентка. Еднакво критична към комунистическите лишения и духовната празнота след прехода към клептократичен капитализъм, тя продължава да тълкува света чрез своята поезия и да огласява истината. Събитието ще бъде съпроводено с видеоинтервю с режисьорката Диана Николае и разговор за поезията на Бландиана с преводачката Румяна Станчева.

Галавечер на Унгария, на 24 октомври, насочва вниманието към режисьора Барнабаш Тот и неговия нов филм, озаглавен „Кралската игра“. Спечелил критика и публика с историческата драма „Тези, които останаха“, сега Тот предлага психологически трилър, създаден по мотиви от прочутата „Шахматна новела“, лебедовата песен на Стефан Цвайг. Преди премиерата ще говори гросмайсторът Ива Виденова-Куляшевич

Както информирахме, десето издание на „Синелибри“ започва на 10 октомври. За откриването е предвиден поетичен пърформанс на режисьора Димитър Коцев-Шошо – в зала 1 на НДК. Музиката е на Божидар Василев-Trombobby, участват младите актьори Александра Костова, Яна Божанин, Спартак Панталеев и Теодор Каракачанов. След пърформанса ще се състои премиерно излъчване на „Партенопа“ на Паоло Сорентино.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
СЗО свика комисия за повторна оценка на глобалната заплаха за здравето от маймунската шарка
Художникът Красимира Друмева представя свои творби в ретроспективна изложба
В Кюстендилският театър ще представят пиеса, която не е поставяна в България
Йордан Камджалов: Коледният ни концерт е поклон към будители, формирали облика на културата и музиката на XX век
Силистренският театър ще зарадва най-малките си зрители с нова премиера
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
Изложбата „Босилеград преди и сега” и филмът „Твърди черупки” бяха представени в Българския културно-информационен център в Скопие
Творчески отражения
Рядка картина на Караваджо ще бъде показана за първи път в Рим
Цветни аспекти
СЗО свика комисия за повторна оценка на глобалната заплаха за здравето от маймунската шарка
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.